Cítíte se často nafouknutí, unavení nebo máte zažívací potíže? Možná za to mohou vaše střeva. Rovnováha střevní mikroflóry ovlivňuje nejen trávení, ale i imunitu a naši psychickou pohodu. Pokud je narušená, mohou se objevit zažívací problémy, únava nebo dokonce špatná nálada. Dobrá zpráva? Správnou výživou a životním stylem ji můžete vrátit do rovnováhy.

Proč je střevní mikroflóra tak důležitá?

Naše střeva jsou domovem miliard bakterií, které společně tvoří střevní mikrobiom. Tyto bakterie mají zásadní vliv na naše zdraví – pomáhají trávit potravu, vyrábějí důležité vitamíny a chrání tělo před škodlivými mikroby.

Když je mikroflóra v rovnováze, cítíme se dobře. Pokud je ale narušená (tzv. dysbióza), mohou se objevit problémy jako nadýmání, průjem, zácpa, oslabená imunita nebo dokonce psychické potíže. Důvodem mohou být špatná strava, stres, užívání antibiotik nebo nezdravý životní styl.

Strava jako klíč ke zdravým střevům

Základem zdravé mikroflóry je vyvážená strava plná vlákniny, probiotik a prebiotik.

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které podporují zdraví střev. Najdeme je v jogurtech, kefíru, kysaném zelí nebo kimchi. Pomáhají s trávením, posilují imunitu a chrání střeva před škodlivými bakteriemi.

Prebiotika jsou speciální druh vlákniny, která slouží jako potrava pro probiotické bakterie. Mezi nejlepší zdroje patří česnek, cibule, banány nebo oves.

Vedle probiotik a prebiotik je důležité jíst dostatek zeleniny, ovoce a celozrnných produktů, které podporují rozmanitost střevní mikroflóry. Naopak je dobré omezit cukr, zpracované potraviny a umělé přísady, které mohou mikroflóru narušit.

Vliv stresu na střevní mikroflóru

Možná to znáte – když jste ve stresu, začne vás bolet břicho, máte křeče nebo jiné zažívací potíže. Není to náhoda. Naše střeva a mozek spolu úzce souvisí prostřednictvím tzv. osy střevo-mozek. Dlouhodobý stres může oslabit střevní mikrobiom a přispět k zažívacím obtížím.

Proto je důležité najít si způsob, jak stres zvládat. Pomoci mohou pravidelné procházky, hluboké dýchání, meditace nebo jóga. Uvolnění těla i mysli pomáhá nejen psychice, ale i vašim střevům.

Důležitost kvalitního spánku

Nedostatek spánku může mít negativní dopad na střevní mikroflóru. Studie ukazují, že lidé, kteří spí méně než 6 hodin denně, mají vyšší riziko trávicích problémů.

Pro zdravá střeva je proto důležité dodržovat pravidelný spánkový režim, vyhýbat se modrému světlu před spaním a omezit kofein v odpoledních hodinách. Kvalitní spánek totiž pomáhá nejen regeneraci těla, ale i rovnováze střevní mikroflóry.

Obnova střevní mikroflóry po antibiotikách

Antibiotika jsou skvělým nástrojem pro boj s infekcemi, ale zároveň mohou narušit rovnováhu střevních bakterií. Po jejich užívání je proto důležité zaměřit se na obnovu mikroflóry.

Zařaďte do jídelníčku probiotické potraviny nebo doplňky stravy, které pomohou obnovit prospěšné bakterie. Nezapomeňte ani na prebiotika, která je vyživí.

Vyhněte se zpracovaným potravinám, přemíře cukru a alkoholu, které mohou střevní rovnováhu dále narušit.

Podpořte regeneraci zdravou stravou, dostatkem spánku a snížením stresu.

Chcete se dozvědět více?

Pokud vás téma zdraví střev zajímá a chcete podrobný plán pro obnovu střevní mikroflóry, připravili jsme pro vás praktický e-book. Najdete v něm podrobnější informace o správné výživě, doplňcích stravy i dalších metodách, které pomohou harmonizovat vaše zažívání.

Stáhněte si celý e-book zdarma.

Vaše zdraví začíná ve střevech – pečujte o ně správně a vaše tělo se vám odvděčí.