Navštívili jste urologa se svými stížnostmi na nachlazení no i tak máte negativní test moči? Nejste sami, zánět močových cest můžete mít i v případě, že dostanete pozitivní a následně negativní výsledek. Pojďme si říct důvody!

Odborníci ve vědě se také shodují, že rychlé testy na infekci močových cest nejsou vždy spolehlivé, takže podezření je oprávněné, pokud jste o tom přemýšleli.

Medicína dnes používá k odhalení infekcí močových cest dva testy: jeden je rychlý test, který se provádí v lékařských ordinacích a druhý je kultivace moči, při které musí laboratoř odhalit patogena za 24 až 48 hodin z odebraného vzorku. Podle článku LiveUTIFree se tyto metody používají od 80. a 50. let, přesto jsou považovány za poněkud nepřesné.

Často se také setkáváme s tím, že pacienti berou antibiotika bez testu nebo kultivace, takže nemusí používat správný lék, protože nevědí, s jakou bakterií mají co do činění, takže léčba může selhat. Lékaři i pacienti poměrně dobře rozpoznají a dekódují příznaky, ale nesprávná léčba může situaci výrazně zhoršit.

U 22-46 % žen s infekcí močových cest dochází po první infekci k návratu příznaků, za což může již zmíněná neadekvátní medikace.

Zdroj obrázku: LiveUTIFree

Čím více nachlazení máme, tím je bohužel pravděpodobnější, že se s příznaky budeme muset znovu a znovu potýkat. Testovací proužky používané k detekci infekcí močových cest jsou spolehlivé sotva ve 30% případů, podle jedné studie.

Existuje několik důvodů, proč se kultivace moči může vrátit z laboratoře s negativním výsledkem.

Dodaná moč není sterilní

Je rozšířeným omylem, že naše moč je sterilní, i když stěna močového měchýře má také svou vlastní mikroflóru. Moč, která je považována za sterilní, se často vrací z laboratoře, takže vzorek je kontaminovaný, což znamená, že bakterie v něm, které mohou pocházet z kůže nebo vagíny, nejsou rozpoznatelné. Tyto bakterie však mohou také bez problémů pocházet z močového měchýře, ačkoli ve skutečnosti je kontaminace vzorku možným defektním faktorem studie.

Patogen ve skutečnosti není v moči přítomen

Při opakovaném nachlazení jsou patogeny zabudovány do stěny močového měchýře, takže je nelze v moči detekovat, protože tam nežijí – tvoří biofilmovou vrstvu ve stěně močového měchýře, která zde ulpívá a způsobuje bolestivé příznaky. Pokud není bakterie detekovatelná, může to být způsobeno přílišným pitím vody, zředěnou močí, protože pak ve vzorku není dostatek detekovatelných patogenů.

Test moči nebyl navržen tak, aby odhalil infekce močových cest

Test na testování infekcí močových cest pochází od vědce jménem Kass z 50. let 20. století, který test použil k detekci akutního zánětlivého onemocnění pánve u žen. Problém s ledvinami je samozřejmě spojen s mnohem vyšším počtem bakterií a testy se ukázaly na 80% spolehlivosti.

Infekce močových cest v dolní oblasti mají na druhé straně nižší počet choroboplodných zárodků a testy nemusí patogen odhalit, ale i tak jsou přítomny v močových cestách, močovém měchýři a tak dále. Nikdy proto své příznaky neignorujte, i když urolog řekne, že je vše negativní a váš problém není urologického původu. Lékaři by také měli brát vážně netestovatelné stížnosti pacientů.

Zdroj obrázku: LiveUTIFree

Příznaky mohou být snadno způsobeny několika patogeny

V tomto případě se předpokládá, že testovací kontaminant je přítomnost více bakterií v moči, i když se může klidně stát, že symptomy nejsou způsobeny jediným patogenem.

Průměrný test moči nedokáže kultivovat většinu bakterií

Bohužel testy nedokážou správně napodobit mikroflóru močového měchýře, takže při zkoumání vzorku nemusí být nutně vytvořeno prostředí potřebné pro růst bakterií. Zatímco bakterie v močovém měchýři žijí a množí se vesele, nemusíme být schopni je reprodukovat na testovacím misce.

Fotografie od Sergio Briones na Unsplash

Zvýšený počet bílých krvinek se nebere v úvahu

V laboratoři se často zvýšená přítomnost bílých krvinek neřeší, protože se tomu říká hnis. Pokud vaše nálezy ukazují vysoký počet bakterií a bílých krvinek, můžete si být téměř jisti, že vaše tělo bojuje s infekcí. Pokud však nejsou abnormální, nemusí být přítomnost infekce močových cest vůbec vyloučena.

Odebrat sterilní vzorek moči je téměř nemožné

To už samo o sobě není možné, vzhledem k ženským anatomickým rysům – pochva, stydké pysky jsou všude kolem ústí močové trubice, je téměř nemožné odebrat někomu dokonalý, „nekontaminovaný vzorek“.

Prostřednictvím: LiveUTIFree