S bolestí močového měchýře může žít i samotné peklo: neustálé, naléhavé podněty, následné bolestivé močení a z toho plynoucí nespavost, neustálý noční bdělý stav, může člověku, který žije s tímto stavem, ztrpčit život. Co může být ještě bolestnější, je věda, neschopnost odborníků: není za tím žádná známá příčina ani lék na IC (intersticiální cystitidu). Představitelka integrativní medicíny, Soyona Rafatjah, promluvila Bustle o tom, jak se jejím pacientům podařilo zjistit, co stojí za jejich syndromem bolesti močového měchýře.

Fotografie od Sharon McCutcheon na Unsplash

V lékařské profesi stále neexistuje konsenzus o tom, odkud syndrom bolesti močového měchýře pochází a jak by mohl být trvale asymptomatický. Níže jsou uvedeny některé příběhy, ve kterých pacienti s IC přišli na kořen své bolesti močového měchýře, aby mohli být léčeni a jejich potíže vyřešeny nebo zmírněny. U těch, kteří se nedokázali zbavit příznaků IC, není situace taková, že by si pozadí problému nedostatečně prozkoumali – na každého prostě může fungovat jiný lék.

Tyto příběhy mohou dát lidem žijícím s velkou bolestí močového měchýře naději, že jednoho dne bude existovat řešení jejich stížností. Ale je třeba si zároveň uvědomit, že i po zjištění základní příčiny může stále dojít k recidivě.

Hannah, 23, má dysfunkci pánevního dna

Hannah trpěla opakovanými bakteriálními, plísňovými vaginálními infekcemi a nachlazením. Svaly pánevního dna se bolestí stále napínaly, i když infekce přešly. Její gynekolog jí nedokázal dále pomoci, a tak Hannah navštívila specialistu na pánevní dno. Zde vyšlo najevo, že svaly kolem pánve cukají při zánětech močových cest, což bohužel často způsobuje i bolesti. To platí zejména v případě, že osoba prodělala v relativně krátké době více infekcí močových cest – svaly pánevního dna se ne vždy uvolní. Mnoho mnoho pacientů s IC může zlepšit svůj stav, stojí za to navštívit odborníka, který se do zpevnění pánevního dna rozumí.

Fotografie od  Dmitriy Frantsev na Unsplash

Megan, 45, má syndrom propustného střeva

Megan zažila jeden z nejhorších stavů u lidí s IC: vyzkoušela doplňky stravy, diety na radu svých lékařů, ale žádná z nich nepřinesla trvalé zlepšení jejích příznaků. Skončila v ústavu pro potravinové intolerance, kde její lékař zjistil, že trpí nesnášenlivostí ovoce a do krevního oběhu se jí dostávají kousky ovoce ze střevního systému, které dráždí močový měchýř. Megan přešla na GAPS dietu, vynechala ze svého jídelníčku ovoce, a bez ohledu na to, jak jednoduše to zní, její příznaky jsou teď pryč.

Laura, 51, má přemnožené bakterie Candida

Candida je druh plísně, která je také zodpovědná za vaginální infekce a rozvoj ústní plísně, ale lze ji nalézt v mnoha částech našeho těla, včetně močového měchýře. V případě Laury vedla opakovaná léčba antibiotiky k množení Candidy, což způsobilo její opakované potíže – její lékař k případu přistupoval holisticky a pomohl Lauře zotavit se paleo dietou a probiotiky odolnými vůči antibiotikům. Pomnožení Candidy může vést k zánětu a dokonce syndromu propustného střeva, který je jednou z hlavních příčin syndromu bolesti močového měchýře.

Fotografie od  Farhad Ibrahimzade na Unsplash

Lauren, 35, má chronickou infekci močových cest

Když Lauren v roce 2016 poprvé pocítila příznaky infekce močových cest, zašla za svým lékařem, který jí doporučil šestitýdenní léčbu antibiotiky. Lauren pokračovala v užívání léků po předepsanou dobu a její kultivace byly již negativní, ale její příznaky neustoupily. Její lékař podrobil Lauren hodně bolestivým vyšetřením, která ji nakonec oslabila natolik, že nemohla pracovat. Brzy ji byla diagnostikována IC a bylo ji řečeno, že si musí být jistá, že bolest zůstane součástí její života. Lauren nepolevila v její snaze, navštívila specialistu v Londýně, který si pomocí kultivace moči všiml, že Lauren má chronickou infekci močových cest, a doporučil jí cílenou šestitýdenní léčbu antibiotiky. Lauren trpělivě brala léčbu a nyní žije svůj každodenní život asymptomaticky.

Přečtěte si vice!

Bolest močového měchýře nebo syndrom bolestivého močového měchýře

IC dieta – 7 tipů, jak zmírnit příznaky